Praní jemného oblečení – jak správně pečovat o hedvábí a len
Pokud si chcete uchovat oblečení z hedvábí, lnu nebo jiných choulostivých materiálů v dobré kondici co nejdéle, je důležitý správný způsob praní. Ať už je to vaše oblíbená hedvábná blůza, nebo lněné kalhoty na volný čas, máme pro vás několik tipů, jak pečovat o jemné materiály. Můžete se tak spolehnout, že vaše oblečení dostává péči, jakou si zaslouží.
Péče o prádlo v jemném pracím cyklu
Program pro jemné prádlo je naprostý šampion v moderním světě péče o oblečení. Zajistí, že vaše oblečení bude po vytažení z pračky vypadat skvěle. Zde je seznam důvodů, proč je jemný prací program výbornou volbou nejen pro vaše oblečení, ale i pro planetu:
- Jemný prací cyklus byl navržený speciálně pro potřeby nejchoulostivějších materiálů, jako je hedvábí, len a vlna.
Tento cyklus používá studenější vodu a jemné pohyby bubnu, aby oblečení bylo vypráno efektivně bez zbytečného poškození vláken. - Aby jemné prádlo vydrželo ještě déle jako nové, odstřeďování je rychlé a efektivní a nevystavuje materiál nadměrné zátěži.
- Program pro jemné prádlo je také ideální pro domácnosti, které chtějí optimalizovat spotřebu energie a perou jen lehce znečištěné oblečení. Tento program šetrně pečuje o materiál a nižší teplota vody šetří spotřebu elektřiny.
Výhody používání jemného pracího cyklu
Péče o oblečení by vás neměla příliš zatěžovat. Jemný prací cyklus byl navržený tak, aby usnadňoval praní a zároveň poskytoval prádlu potřebnou péči. Přečtěte si, proč je tou nejvhodnější volbou pro vaše oblečení:
- Je šetrný. O prádlo pečuje s maximální jemností, aby nebyla porušena struktura látky, barva či tvar. Hedvábné blůzy i šaty s krajkou budou vypadat jako v den, kdy jste si je pořídili.
- Šetří váš čas. Současný životní styl je hektičtější než kdy dřív. Prát jemné prádlo v ruce už nikdo nemá čas, a popravdě – ani chuť. Proč bychom měli trávit hodiny ručním namáčením, praním a ždímáním, když díky moderním technologiím odvede naprosto stejnou práci jemný prací program? A ušetří vám spoustu času.
- Je úsporný. Jemný prací cyklus je energeticky úsporný, spotřebuje méně vody a elektřiny než běžné prací cykly.
Jak pečovat o jemné prádlo? Nejprve si přečtěte cedulku na oblečení
Správná péče o oblečení začíná u naprosto jednoduchého, ale zcela zásadního kroku: přečtením si cedulky na oblečení. Navede vás, jak daný oděv nejlépe prát, sušit i žehlit, aby vydržel dlouho v dobrém stavu.
Možná jste si na některém ze svých choulostivých nebo vlněných kousků oblečení všimli pokynů „ruční praní“ nebo „chemické čištění“. Přestože jsou tyto informace důležité, nemusí nutně znamenat, že byste nemohli použít pračku.
Pouze upozorňují, že tento kus oblečení vyžaduje zvláštní péči. Díky moderním technologiím, kterými je vaše pračka vybavená, se můžete u choulostivých materiálů, jako je hedvábí nebo vlna, vyhnout ručnímu praní a bezpečně je prát v pračce.
V nejnovějších pračkách můžete volit programy podle typu praného materiálu. V praxi to znamená, že vlnu byste měli prát vždy jen v programu Vlna, zatímco hedvábí bude spokojené v jemném pracím cyklu.
Tyto specializované programy, nižší teploty a uzpůsobené sušení vám umožní bez obav prát v pračce i to nejjemnější oblečení. Nechte si poradit od cedulky na oblečení a věnujte každému kousku svého oblečení správnou péči, která zachová jeho tvar, barvu a nepoškodí materiál.
Jak prát hedvábí, aby zůstalo měkké a lesklé
Praní hedvábí je možná jednodušší, než jste si mysleli. Zvlášť v nejnovějších pračkách. Držte se těchto rad:
- Zkontrolujte cedulku. Než začnete, přečtěte si cedulku na oblečení. Pokud má oblečení ve složení alespoň trochu hedvábí, je důležité prát ho v programu určeném pro hedvábí nebo jemné prádlo.
- Roztřiďte oblečení. Rozdělte na dvě hromádky tmavé a světlé oblečení a perte je odděleně. U vzorovaných kousků s mnoha barvami se rozhodněte, jestli převažují spíše světlé, nebo tmavé barvy.
- Věnujte se zaschlým skvrnám. Pokud má některé oblečení zaschlé skvrny například od inkoustu, oleje nebo rajčatové omáčky, měli byste se je pokusit před praním vyčistit. Při odstraňování skvrn vám efektivně pomůžou přírodní pomocníci, které máte doma.
- Zvolte správný program. Nastavte na pračce program pro jemné prádlo nebo program pro hedvábí, které napodobují ruční praní, používají nižší teplotu vody a velmi šetrné pohyby bubnu.
- Vyberte vhodný prostředek. Používejte šetrný prostředek určený pro péči o hedvábí, který přírodní vlákna ochrání.
- Používejte sáčky na praní. Pro ještě větší ochranu vložte hedvábné oblečení do síťového sáčku, který zabrání namáhání látky.
- Volte nízké otáčky. Vždy nastavujte nízké otáčky, abyste předešli zbytečnému zatěžování látky.
- Sušte na vzduchu, ale správně. Hedvábné oblečení sušte mimo dosah slunce, abyste zabránili blednutí barev. Hedvábí je velmi lehké, takže je ideální sušit ho na ramínku. Tím se při sušení zároveň vyhladí záhyby na látce
Jak prát len, aby vypadal stále dobře
Len je považovaný za elegantní materiál, který dlouho vydrží. Často ale vyvolává obavy: není len náchylný ke srážení? Odpověď do značné míry závisí na tom, jak o něj pečujete. Ať už mluvíme o jemném lněném oblečení, nebo velkých ubrusech a závěsech, když se naučíte o len správně starat, vydrží dlouho krásný.
- Správný způsob praní. Můžete se rozhodnout, jestli choulostivé kousky, jako je tenká blůza s krajkou a knoflíky, budete prát raději v ruce, zatímco ubrus v pračce.
- Ruční praní lnu. Naplňte umyvadlo vlažnou vodou a přidejte jemný prací prostředek na ruční praní. Ponořte lněné prádlo a nechte ho namočené až půl hodiny. Důkladně, ale jemně vymáchejte. Neždímejte ani nekruťte. Abyste odstranili přebytečnou vodu, přitiskněte prádlo ke stěnám umyvadla.
- Praní lnu v pračce. Použijte vhodný prací prostředek. Vždy dodržujte dávkování, aby jeho zbytky nezanechaly po vyprání stopy na prádle. Zvolte šetrný prací program, který je vhodný pro lněné tkaniny. Po jeho skončení prádlo ihned vyndejte, abyste snížili pomačkání.
- Sušení lnu. Většinu lněného prádla můžete sušit v moderní sušičce na nízkou teplotu. Choulostivé kusy ale raději sušte na vzduchu.
- Žehlete prádlo mírně vlhké. Vyndejte prádlo ze sušičky ještě mírně vlhké, abyste si usnadnili žehlení.
Len bude postupně po každém praní měknout. Pokud budete mít po praní a sušení na vzduchu pocit, že je prádlo tuhé, nemějte obavu. Rychlé napaření nebo krátký program v sušičce ho zase změkčí.
Tipy pro praní vlny v pračce
Praní vlny v pračce vyžaduje jemný přístup, aby si vlněné oblečení zachovalo svoji měkkost a tvar. Nejlepší postup je tento:
- Vyberte si vhodný prací prostředek. Vždy si vybírejte prostředek na praní vlny, který je jemný a ochraňuje choulostivá vlákna.
- Oblečení perte obrácené naruby. Zabráníte žmolkování a pomůžete ochránit kvalitu vlny.
- Používejte sáček na praní. Pro ještě větší ochranu během praní vložte oblečení do sáčku na praní.
- Vyberte si program pro praní vlny. Moderní pračky nabízejí program pro praní vlny. Používá nízkou teplotu vody a pomalé pohyby bubnu, aby imitoval ruční praní.
- Nejdůležitější je teplota vody. Nízká teplota vody zabrání sražení vlny.
- Odstřeďování na nízké otáčky. Nastavte nízké otáčky, abyste oblečení nepoškodili.
- Sušte na plocho. Při sušení položte vlnu na rovný povrch a rukou oblečení vytvarujte do správného tvaru. Mokré vlněné oblečení rozhodně nevěste na ramínko, ztratilo by svůj tvar.
Pro praní choulostivých kousků oblečení se často doporučuje pouze ruční praní. Moderní pračky jsou ale vybavené technologiemi, které umožňují bezpečně prát i většinu hedvábných, lněných a vlněných kousků. I tak si můžete být jistí, že vaše oblečení z jemných materiálů bude dlouho vypadat jako nové.
Sáčky na praní – extra ochrana vašeho jemného oblečení
Sáčky na praní chrání lněné, hedvábné a vlněné oblečení během praní v pračce. Tyto sáčky zabraňují vytahání vláken, zamotání oblečení a nadměrnému namáhání materiálu během pracího cyklu. Oblečení jednoduše vložte do sáčku a ten pak do bubnu pračky. Tímto jednoduchým krokem prodloužíte životnost svého oblečení.
Uspořádejte si šatník – a vytvořte speciální prostor pro jemné prádlo
Uklizený šatník vám nejen pomáhá udržet oblečení v dobrém stavu. Oceníte ho i během rušných rán, kdy se potřebujete rychle připravit. Když už víte, jak správně pečovat o len a hedvábí, dalším krokem je správně ho uložit do skříně. Choulostivým materiálům je lépe, když mají ve skříni své vyhrazené místo.
Takové místo by mělo být suché, chladnější a mimo dosah slunce, které způsobuje vyblednutí barev a poškozuje vlákna. Hedvábné oblečení ocení polstrovaná ramínka, která pomohou udržet jeho tvar. Zorganizujte si šatník a vytvořte dokonalé prostředí pro udržení kvality a dlouhé životnosti vašich choulostivých kousků oblečení.
Odpovědi na nejčastější dotazy
Pomůžeme vám vyřešit nejčastější dotazy ohledně péče o choulostivé materiály. Aby vám oblečení z hedvábí, lnu či jiné jemné tkaniny vydrželo stejně luxusní, jako v den, kdy jste si ho poprvé oblékli.
Jak mám po vyprání usušit lněné oblečení?
Nejlepším způsobem sušení lněného oblečení je sušení na vzduchu na plocho nebo zavěšením na sušáku. Zabráníte roztahování látky a zachováte jeho přirozený tvar. Vyvarujte se ždímání lněného prádla, které může poškodit jeho vlákna.
Mohu při praní prádla použít aviváž?
Obecně se doporučuje aviváž při praní nepoužívat. Prádlo při každém praní přirozeně změkne a aviváž může vlákna obalit a tím snížit savost a prodyšnost materiálu.
Mohu len vyprat, aniž by se srazil?
Aby se lněné oblečení nesrazilo, používejte vždy studenou vodu a program pro jemné prádlo. Len je přírodní materiál a při vystavení vysokým teplotám se může srazit. Nižší riziko sražení je u praného lnu, ale i zde je třeba dodržovat pokyny na štítku. Vyvarujte se vysokých teplot při praní a sušení a pomůžete udržet velikost a tvar svých lněných oděvů.
Jak mám nejlépe vyprat hedvábné povlaky na polštáře?
Hedvábné povlaky na polštáře perte nejlépe v ruce nebo na jemný prací cyklus. Používejte studenou vodu a jemný prací prostředek určený pro hedvábí. Hedvábné povlaky na polštáře by se měly prát odděleně od ostatních předmětů, aby nedošlo k zadrhnutí vlákna. Po vyprání je sušte na plocho.
Lze prát hedvábné oblečení v pračce nebo by se mělo prát v ruce?
Hedvábné oděvy můžete prát v pračce na program určený pro hedvábí nebo jemné prádlo, vždy ve studené vodě s vhodným pracím prostředkem. Pro větší ochranu je vložte do sáčku na praní. Pokud má ale oblečení aplikace nebo ozdoby, bezpečnější je prát ho ručně.
Mohu sušit jemné prádlo v sušičce?
Choulostivé materiály v sušičce nesušte, protože vysoká teplota a pohyb bubnu je mohou poškodit. Položte ho na plocho na čistý suchý ručník a usušte je na vzduchu, některé kusy můžete pověsit. Pokud máte málo času a sušičku po ruce, použijte nejnižší stupeň teploty a sáček na prádlo.
Jaký je nejlepší způsob praní lněných materiálů, aby si zachovaly kvalitu a strukturu?
Lněné oblečení perte v šetrném cyklu ve studené nebo vlažné vodě, abyste zachovali jeho kvalitu a strukturu materiálu. Nepoužívejte bělidla ani agresivní prací prostředky. Prádlo perte odděleně, abyste zabránili jeho zamotání a nepřetěžovali pračku.
Jsou pro praní lnu doporučené nějaké speciální prací prostředky?
Při praní lnu používejte jemné prací prostředky bez bělidel. Můžete použít prostředky určené přímo pro len, ale vhodný je jakýkoli šetrný prací prostředek. Vyhněte se aviváži, protože může časem snížit savost a přirozenou měkkost lnu.
Mohu bezpečně prát lněné povlečení v pračce?
Ano, lněné povlečení můžete prát v pračce. Zvolte šetrný cyklus se studenou nebo vlažnou vodou a jemný prací prostředek. Pro dosažení nejlepších výsledků perte lněné povlečení odděleně od ostatních kusů prádla a při praní a sušení se vyhněte vysokým teplotám.
Je lepší prát lněné košile v pračce nebo v ruce?
Lněnou košili lze prát šetrně v pračce ve studenější vodě na jemný program nebo program určený pro len. Můžete ji vyprat ale i ručně. Ruční praní se doporučuje u lněných košil s ozdobnými detaily.
Chcete-li najít nejlepší pračku pro péči o hedvábí, prádlo a další jemné tkaniny, použijte našeho průvodce nákupem a vyberte si ten pravý spotřebič pro svou domácnost.